PDA

View Full Version : Alergije...

Rika
19-04-2004, 10:58
Evo da se i ja javim na nekom drugom podforum...

proljece polahko stizhe (ili je mozhda vec i stiglo u vase krajeve) :D sve behara,sto znaci da je i zrak pun polena.
I tako dok mnogi setaju parkovima i punim plucima udisu svjezhi zrak poslije i vise nego duge zime,ja spadam u onih 25% svjetske populacije koja krene kihati kao luda :( Problem je sto uopste nisam znao da sam na bilo sta alergican (osim na papke i jett-settere al to je preko cijele godine) dok nisam primjetio prve simptome prije 2 proljeca (kihanje i malo nairitirane oci).Smatram se cak i sretnim,ima ljudi koji su na polen tako extremno alergicni da zaista ne vide na oci i uopste ne mogu zhivjeti neki normalan zhivot.
Kakva su vasa iskustva sa alergijama?Na koji nacin se borite protiv njih?Kada je alergija na polen u pitanju,koje biste lijekove preporucili?
:D

Bella
19-04-2004, 11:03
Savijet: presli sjevernije. :beah: Manje i krace cvjeta.
Lijekovi: Flonidan. http://www.lek.si/slo/zdravila/brez-recepta/flonidan/

Bella
19-04-2004, 11:10
Eh da i pomogucnosti gdje kisa pada svaki dan pa sapire polen.
Preporuka: Island. :D
Mozes i u srce Sahare. :p

Rika
19-04-2004, 11:20
Savijet: presli sjevernije. :beah: Manje i krace cvjeta.
Lijekovi: Flonidan. http://www.lek.si/slo/zdravila/brez-recepta/flonidan/

Sjevernije mi ne odgovara...
Visoki porezi :nana:
i zhene zhute k'o moj macak

Tako da vise volim ostati na Jugu,bolje da kisem nego da umrem od srca kad vidim platnu listu...

Zesci_AnonimaC
19-04-2004, 11:26
i zhene zhute k'o moj macak

Tako da vise volim ostati na Jugu,bolje da kisem nego da umrem od srca kad vidim platnu listu...

Dobro si pa si alergican na polen...meni doktor pronassao alergiju na mindju.... :cool: :p

Rika
19-04-2004, 11:34
ma ti si dobro prosao...
Ja znam jednog,alergican je na vodu...
Znaci on i njegova mala krenu sa predigrom,u male se mindza toliko navlazhi da bi se chovjek mogao umiti i ovaj se jadnik sav izaspe...
Nista od pucachine..
Ti ga makar prvo moras umochit' da bi se izasuo...

Zesci_AnonimaC
19-04-2004, 11:36
Ma jok, kod mene se drugacije indicira alergija na mindju (koja se odnedavno pojavila :D)..>Nateknem sav, occi budu krvave, pjenim na usta i tako to :D

Bella
19-04-2004, 11:46
i zhene zhute k'o moj macak Koliko placas porez? Ja ga placam manje nego u BIH recimo.
Nisu sve zute, uostalom toliko njih voli plavuse, sta se s tobom desilo? Traume iz djetinjstva? :D

Rika
19-04-2004, 12:00
Koliko placas porez? Ja ga placam manje nego u BIH recimo.
Nisu sve zute, uostalom toliko njih voli plavuse, sta se s tobom desilo? Traume iz djetinjstva? :D

Ma ogrebala me zhuta maca kada sam bio mali pa od tada bjezhim od plavki...
Porez 5% Knezhevini Liechtenstein a i to kada predjem stanovitu cifru...
A inace nista...

nera
19-04-2004, 13:47
:cry: :tear:

ne mogu vise...
alergija me ubi..
i ni flonidan ne pomaze..
preslo se na alergan, pa i na ventolin...
katastrofa...
evo samo jutros, tri paketa maramica po 10 komada potrosih...
uh...

bond
19-04-2004, 14:38
Ma jok, kod mene se drugacije indicira alergija na mindju (koja se odnedavno pojavila :D)..>Nateknem sav, occi budu krvave, pjenim na usta i tako to :D

Siguran da pjeniss na usta???? :D

Rika
19-04-2004, 15:01
Siguran da pjeniss na usta???? :D

Il' na "donju pipu"?

luna
19-04-2004, 15:01
ja, srecom, toga nemam

moj muz je alergican na rugweed, najvjerovatnije, to je negdje tamo u julu, ali ne svake godine

njemu je doktor rekao ovako: uzmi pij alegru, ako ti pomaze. najvjerovatnije si alergican na rugweed i to ti traje 15 dana, nekad 20. ako si bas zapeo, mozes ici da te zivog izbodu i da ti tacno utvrde sta ti je, ali ako ti alegra pomaze - sto bi se zezao!?

i eto, njemu ti ta alegra pomaze

jedna prijateljica je isto alergicna na naku travu koa raste krajem avgusta

imam tetku koja je alergicna na sve zivo, zena cijelo ljeto ne mrda iz kuce, i njoj slabo sta pomaze, a lijecila se od toga godinama

nije vam lako!

wobuffet
19-04-2004, 19:32
Spominjete lijekove koji ublazavaju simptome. Oni ne lijece alergiju, ali su, nazalost, jedino sto trenutno imamo kao oruzje u borbi protiv alergije.

Jos bih dodala da je, prevencije radi, kalcijum vrlo bitan. Dakle, unosite sto vise kalcijuma u organizam: tablete, sumece tablete i sl. preparati, u propisanim dnevnim dozama ce biti dovoljne.

droodles
19-04-2004, 19:52
Pogledam ujutro na netu prognozu ´letova´. Ako stoji da je koncentracija velika i ako je uz to naglasak na vrstu polena zbog kojeg crkavam, onda se ne sminkam. To je sav moj doprinos proljetnom alergijskom izgledu. Sve ostalo je uzaludno, bilo da je prica o estetici bilo da se radi o zdravstvenom dijelu. Probala, nema sta nisam. Tjesim se sto ne vidim toliki broj onih bijelih letecih objektila sto ti guraju film da se nalazis na plantazi pamuka.

Anarchy
30-06-2004, 14:29
Kako se manifestuje?Znam za crvenilo,svrab na kozzi etc..
Unazad 3-4 mjeseca povremeno dobijam "napade" cceshanja po nogama (iznad koljena) i iza vrata.Ne iskaccu nikakvi plikovi ili "exzemi"..Probao sam pratiti shta jedem,koji vesh nosim..Dzaba,ne mogu da skontam.
Zakazao sam kod doktora,ali su liste ccekanja velike i kako mi je objasnio dobit cu nekakav flaster ili ves shta da nosim odredjeno vrijeme,pa da ustanove jel imam alergiju.
Jedina stvar koje se bojim je da sam alergiccan na Zeusa :( A tjeshim se tim da ga vec imam 2 godine a ovo sranje par mjeseci.
Jel ima netko kakve savjete ili je vec imao sliccan problem?

Bella
30-06-2004, 14:40
Ako ces dolaziti u BIH skoro, probaj uraditi testiranje tamo. Ne moras "na flaster", ako ti nije problem dat "malo" krvi. I rezultati gotovi sutra.

ps. Probaj voditi dnevnik, sta jedes, kojim deterdzentom peres ves, usisavas li (prasina) i sl. Mozda pomogne.

Zuta
30-06-2004, 14:43
Nisam doktor al' mi nesto govori da su to zzivci i da je na nervnoj bazi.

A sudecci po opstepoznatoj cinjenici da si ters co'ek... ne bi me cudilo da sam u pravu :D

Alhambra
30-06-2004, 15:22
Unazad 3-4 mjeseca povremeno dobijam "napade" cceshanja po nogama (iznad koljena) i iza vrata.
A da ti je vidjeti kako je kad se alergičan uskiše, pa ni do zraka ne može doći od kihanja, curkanja nosa, šmrcanja u po ljeta.

Sunce + polen + prašina = alergija. Barem kod mene.
Nisam ninašto bila alergična do prije 3-4 godine, a onda - haos!

Sad popijem "Flonidan" i mnogo bolje preživljavam ljeto. Jedino što me pravo muči je to što izgleda da kad fasuješ alergiju, nikad je ne možeš iskorijeniti u potpunosti, samo ublažiti njeno ispoljavanje.

nera
30-06-2004, 15:31
uskoro ces vamo. in the sarajevo
prema tome idi i uradi jedan alergotest (krv...)
ili, idi na prick test-na ruke ti kapnu po malo raznih tvari...na koje cojek moze bit alergican i odmah se manifestuje alergija
ako je alergija.

kako se manifestuje?
kod mene kihanje,nos me cese i svrbi, noge i ruke isto (pa se cesto peruckam!), oci crvene, nadrazene, grlo me ono glupo cese...da bi najradje ...(uhalila kakvu cetku unutra i dobro pocesala!)
alergija na polen, prasinu i itd...

a ti kako to sve opisa....zivci ...
ne znam nisam doktor al provjeri.

skontaj jesi li promijenio neke stare navike?
dakle, ubacio neki novi miris, posteljinu peres ves necim drugim...prokontaj!
i sretno!

luna
30-06-2004, 15:39
Jedina stvar koje se bojim je da sam alergiccan na Zeusa :( A tjeshim se tim da ga vec imam 2 godine a ovo sranje par mjeseci.

da te ne plasim, ali moj muz je u 35-toj postao alergican na travu pored koje je dotad zivio bez problema

drugo sto se njemu desi sto je slicno tom tvom ( ima osjetljivu kozu od rodjenja) je da mu kombinacija prasine i znoja automatski znace osip.

opet, moj zet ( zivi u njemackoj) je alergican na sve i svasta ( cak se poceo u jednom periodu osipati kad pojede jabuke) i on ti stalno ide kod doktora za alergije, i to ti je jedna nauka citava o kojoj, izgleda, svi malo znaju

Anarchy
30-06-2004, 16:24
Ok,skonto sam da se mozze pojaviti bilo kad :) Nije mi jasno to sa zzivcima?:) pa valjda bi trebao da se osjecam "zzivccano" ili da mi neshto ne ide od ruke..Poenta je da se super osjecam,ne zzivciram se vishe od uobiccajenog i normalnog ..
A testove cu uraditi svakako..tnx :)

wobuffet
30-06-2004, 16:40
Unazad 3-4 mjeseca povremeno dobijam "napade" cceshanja po nogama (iznad koljena) i iza vrata.Ne iskaccu nikakvi plikovi ili "exzemi"..
Hoces da kazes da te koza samo svrbi, ali da se na njoj ne pojavljuje nista? Nema crvenila, osipa, nekih promjena na kozi...? Ako je tako, onda je malo vjerovatno da je u pitanju alergija, iako se ne moze tvrditi sa sigurnoscu (stvar je vrlo individualna).

Moze biti ovo sto Zuta kaze, da je to na nervnoj bazi, ali se obicno prvo ispitaju potencijalni "somatski" uzroci. Ja bih na prvom mjestu provjerila secer u krvi. To ne bi trebalo biti tesko jer danas postoje aparatici koji u par sekundi izbace rezultat i mislim da se ne mora ganjat standardna laboratorijska procedura. Samo imaj na umu da krv trebas dati ujutro, na gladan stomak.

Ako to bude u redu, onda bih krenula sa alergotestovima, po preporuci ljekara. Takodje bih konsultovala i dermatologa.

wobuffet
30-06-2004, 16:46
Nije mi jasno to sa zzivcima?:) pa valjda bi trebao da se osjecam "zzivccano" ili da mi neshto ne ide od ruke..Poenta je da se super osjecam,ne zzivciram se vishe od uobiccajenog i normalnog ..
Obrnuto je. Kad si zivcan, neuravnotezen, odn. kad si svjestan toga, osjecas to, onda se i praznis na taj nacin, izbacujes to. U slucaju da nisi svjestan, ne osjecas, onda se to pocne odrazavati da tijelu jer organizam pokusava to izbaciti na "altenativni" nacin. Tada se javljaju somatski problemi.

Naravno, ovo se sve odnosi na situaciju u kojoj imas problema (npr. brige, stres i sl.).

iznogud
30-06-2004, 17:14
uh, alergije
sa istima kuburim cca 20 godina, uglavnom u vidu osipa/plikova po tijelu (edema) koji jako svrbe i shire se ako se cheshes (urticaria), a ako "imas srece" ode na vrat (oedema quinkae ili se tako nekako pise) - zadeblja vrat i ne mozes hvatati zrak. u akutnim slucajevima meni ne gine hitna pomoc, ili sam sebi inekcije (hidrokortizol ja mislim sa kalcijumom sa sinopenom, nisam siguran, u ratu su mi dali americke ampule za sam sebi) kad je situacija malo bolja onda flonidan - zakletva! nabavi ove tablete obavezno kad dole odes, ako si alergicar, jer je fakat efikasan. ja sam probao mnogo razlicitih lijekova i obicno bi im dejstvo prestajalo posije popijene table ili dvije, flonidan mi pomaze vec nekoliko godina uspjesno, mada su mi i alergije urijedile.

o uzrocima: ja imam par "okidacha":
jaka prehlada - na vishak koka, streptokoka ili stafilokoka ne sjecam se;
visok nivo stresa - par dana teze sekiracije ce mi vratiti alergiju na nos, standardno;
analgetici i antipiretici - bilo sta sto sadrzi acetilsalicidnu kiselinu me zavali u hitnu pomoc - dakle skoro sve tablete za temperaturu i sve tablete protiv bolova;
nepoznato - zna se desiti i da sama dodje, odnosno bez povezljivog uzroka

godinama povlacenja po bolnicama sam naucio da covjek ne moze biti alergican samo na jabuku (mozda je lunin zet bio alergican na pesticid ili ova moja informacija nije tacna) ali u svakom slucaju, ja bih u prolasku kroz sarajevo, na tvom mjestu, svratio do doktora faruka alendara - on je bio sef dermatovenerologije u vojnoj, pa poslije pomocnik arslanagicke u klinici na kosevu.. ne znam gdje je sad zaposlen ali wobuffet zna garant :] arslanagicka je ima/imala moralno-etickih problema, a ja ako nekom ne vjerujem kao covjeku tesko da mu se mogu povjeriti kao ljekaru. sa druge strane, godinama znam alendara (kao njegov pacijent) i sve moje preporuke frajer ima :] ima jos jedna teta, irena, zaboravio sam prezime, u vrazovoj i i ona je extra dermatolog.

jos jedna stvar: voda je ovde previse hlorisana i tvrda, tako da mene cesto svrbe ramena i prsa - mjesta gdje se znojim vise u dodiru sa tkaninom - a to je zato sto mrzim kreme i ne mazem se kremom poslije tusiranja. da li moze biti da se cesce tusiras sad kako je ljeto da si malo osjetljiviji, ili da si promjenio vodu (preselio?)
ja isto imam problema sa znojem i prasinom - osip ako se ne tusiram dvaput dnevno, srecom ima vode :)

luna
30-06-2004, 17:27
jooj, laki, fakat ko da mog zeta slusam. covjek ima sve te moguce osipe, samo se ukaze neki novi dio tijela sav crven...

eto, on je co'ek uspio i kad pojede jabuku na kraju da se osipa, a ko zna zasto i zbog cega

drugi problem je sto ne reaguje uvijek isto na sve...

nije vam lako!

iznogud
30-06-2004, 17:36
daleko od toga. ja jos imam ljepsu foru - sve sto nije zlato srebro ili bijelo zlato kod mene instantly izaziva zive rane, fakin: rucni sat sa metalnom/koznom narukvicom - nema problema, petnest minuta i ja imam ranu na ruci
privjesak na lancic ista stvar, fleka na prsima
nausnice koje nisu plemeniti metal - ista stvar, nateknu ushi
paz sad - toka na kaisu, ako nemam utrpanu majicu, gdje mi dotakne stomak dva puta kad sjednem, osip.
nitne na farmerkama, ne lazem ozbiljno, gdje su dzepovi zanitovani (na leviskama one narandzaste tacke recimo na kraju dzepa)... ako mi diraju kozu sa unutrasnje strane pantalona, osip

ma rokenrol

neki dan zasp'o na kauchu, isklizao mi kvor'er iz dzepa (kovanica od frtalj dolara), zalijepio mi se za ledja, kasnije se probudih - okrugla rana mi na ledjima, valjda sam se oznojio na tom mjestu i spavao sat vremena ...

a kad me covjek vidi rek'o bi ne mozes mi nista ni toljagom.

Sunce
30-06-2004, 17:54
daleko od toga. ja jos imam ljepsu foru - sve sto nije zlato srebro ili bijelo zlato kod mene instantly izaziva zive rane, fakin: rucni sat sa metalnom/koznom narukvicom - nema problema, petnest minuta i ja imam ranu na ruci
paz sad - toka na kaisu, ako nemam utrpanu majicu, gdje mi dotakne stomak dva puta kad sjednem, osip.
nitne na farmerkama, ne lazem ozbiljno, gdje su dzepovi zanitovani (na leviskama one narandzaste tacke recimo na kraju dzepa)... ako mi diraju kozu sa unutrasnje strane pantalona, osip

ista stvar i kod mene, samo sto sam ja alergiccna i na srebro.

pored ovoga, alergicna sam na kucno perje, prassinu, mace, vlagu, i sve to izaziva blazzu vrstu astme. sva sreca, astma se manje manifestuje u bostonu, ali cim kroccim u sarajevo, sva se izoblicim.

wobuffet
30-06-2004, 18:24
ja bih u prolasku kroz sarajevo, na tvom mjestu, svratio do doktora faruka alendara - on je bio sef dermatovenerologije u vojnoj, pa poslije pomocnik arslanagicke u klinici na kosevu.. ne znam gdje je sad zaposlen ali wobuffet zna garant :] arslanagicka je ima/imala moralno-etickih problema, a ja ako nekom ne vjerujem kao covjeku tesko da mu se mogu povjeriti kao ljekaru. sa druge strane, godinama znam alendara (kao njegov pacijent) i sve moje preporuke frajer ima :] ima jos jedna teta, irena, zaboravio sam prezime, u vrazovoj i i ona je extra dermatolog.
Dr Faruk Alendar i sad radi na Kosevu (Dermatovenerologija). Mi smo ga zvali Pape (pravo lici na Safeta Susica) :).

Ako je teta Irena plava zena, onda jos uvijek radi u Vrazovoj. Kad smo vec kod Vrazove, tu radi i dr Tanja Knor, dermatolog kojem ja licno skidam kapu.

iznogud
30-06-2004, 20:12
jeste, svjetlosmedja kosa i naocale, jako prijatna gospodja ta teta irena i ima dva prezimena, ne mogu da se sjetim - a ako je bas nekome potrebno, pogledati cu u svoje nalaze pa procitati prezime :) i alendar fakat lici na papeta, dobro si :D nisam sreo gospodju knor jer mi je alendar ljekar bio oduvijek, gospodju irenu sam sreo kad mi je trebalo trece misljenje specijaliste kad su me mobilisali, bla bla

Vanity
30-06-2004, 21:12

ma rokenrol

neki dan zasp'o na kauchu, isklizao mi kvor'er iz dzepa (kovanica od frtalj dolara), zalijepio mi se za ledja, kasnije se probudih - okrugla rana mi na ledjima, valjda sam se oznojio na tom mjestu i spavao sat vremena ...

a kad me covjek vidi rek'o bi ne mozes mi nista ni toljagom.

Da nisam u istom sosu na ovaj post bih odmahnula glavom i pomislila da ti je dosadno, pa opet pretjerujes, a ovako sam se nasla u svakoj recenici.

S' tim da sam ja alergicna i na srebro.

iznogud
30-06-2004, 21:18
svega mi od marke mi ostala fleka na ledjima svrbila me pet dana

e sad za vas koji kuburite s istim problemom imam opet rjesenje - za ovakve osipe odlicna je nasa krema sinalar (ili je synalar?) jedina joj je mahana sto je to hormonalna krema, ali ja obicno stavim jako tanak sloj koji smanji upalu pa onda po potrebi iduci dan opet... ako ne, onda samo stavim nesto da brze zaraste. iako je hormonalna krema ja nikad ne stavljam puno, ne treba mi nikad duze od dan-dva, smiri mi upale ove vrste, i nikad nisam imao reakciju na nju iako je koristim vec dugo godina.

Zuta
30-06-2004, 21:19
Moze biti ovo sto Zuta kaze, da je to na nervnoj bazi

Ha! Jesam li ti rekla da si zzivcho! :zubi:

iznogud
30-06-2004, 21:20
S' tim da sam ja alergicna i na srebro.
ja u stvari ne znam da li sam jos uvijek alergican na zlato (bio sam pa sam nosio samo srebro) ali sad nosim nausnice od bijelog zlata i ne smetaju mi

Vanity
30-06-2004, 21:22
Ja nemam tih osipa...Ne nosim kais....sat mi je plasticni (http://www.shopcoolstuff.com/detailItem.asp?id=503&CatId=30&pName=bg164b-2v), nakit ionako ne volim pretjerano i ja sam ok. :p

Cuti....dobri smo mi. Nego sta bih ja da sam alergicna na jabuke (a omiljeno mi voce). :D Sta bih onda? :confused:

Vanity
30-06-2004, 21:23
ja u stvari ne znam da li sam jos uvijek alergican na zlato (bio sam pa sam nosio samo srebro) ali sad nosim nausnice od bijelog zlata i ne smetaju mi

Pa ti si gore rekao da si alergican na sve sto nije zlato.

Zuta
30-06-2004, 21:24
Nego sta bih ja da sam alergicna na jabuke (a omiljeno mi voce). :D Sta bih onda? :confused:

Preshaltala bi se na krushke :confused:

luna
30-06-2004, 21:27

jadni co'ek. a bas nije zivco, majke mi, dobar ko hljeb, zato je morao kupiti neku zivcanu sortu cuke :D mozda mu je fakat od cuke :D

iznogud
30-06-2004, 21:28
pa ja i vam kazem da i meni alergija dodje kad sam pod jakim stresom, npr. prije par godina, kad sam kretao u usa, posto je sve bilo zbrda-zdola i pravo ludilo, sam skontao da je bolje da jedem persen (za smirenje, biljna stvar, odlicna) nego flonidan posto su me alergije prale big-time. svaki drugi dan nateknem, i to kad pocne po glavi isto covjek-slon, jal se zatvori oko, jal natekne uho pa ne mozes skinut mindjusu a ona urezana, jal natekne po obraza i chelo... ma, uzas, jos ja ne mogu konstantno da se ne cheseem (mada mogu izuzetno duge periode, ne bi vjerovali :D) i onda uzmem chetku za kosu sa plasticnim vrhovima (da ne ogulim sebi previse kozu) i onda se cheshem kuda stignem na putu do hitne...

a inekcije su tito, svaka te prevrne u roku od petnest minuta, da si ko slon spavaces min. 4-6 sati, ali poslije nje ko nov.. jedino je malo frka ako prebrzo ustanes, ukochi ti se noga... ali sam ja izverzirao taktiku: kad ulazim u hitnu ili ambulantu, skidam se i lijezem i istovremeno govorim sta mi je... dok meni noga i guz dodju sebi, izdiktirao sam sve, sjedam na taksi (ako postoji) i bjezim do prvog kreveta...
jednom sam u ratu staroj zaspo na stepenicama na breki, u sred snijega metar visokog.. jedva me natjerala da krenemo do kuce, 300 metara vise (pjeske sletili sa vrha breke do dermatologije na kosevu).. lol, stara metar i sumska jagoda a ja skoro dva metra, ne moze zena ni da me ustane sa stepenica a ne da me odnese do kuce.. da nije pocelo rokat osto bi ja na stepenicama :)

elem, alergije znaju biti i opasne ako nisu kontrolisane, ja toliko dugo s njima imam problema da sam naucio na njih i ne brojim ih vise cestito u probleme, ako covjek nauci kako da zivi sa istim, pojma nemam... cerka nasih kucnih prijatelja, mojih godina, je alergicna na psenicno brasno. cijeli zivot ne jede normalan kruh, nijednu tortu (cak i ako ima samo kasiku brasna), i tako dalje... sta ja znam. curi to ne smeta, normala joj. ni meni ne smetaju moje alergije pretjerano jer vec znam kako da izbjegavam okidache istih (pazim kad se prehladim, pazim da se ne sekiram :D, itd.) jedino mi smeta kad zaglavim u hitnoj jer ne mogu da vise dishem (nisam fala bogu odavno) ili kad me nesto dobro boli (ishijas sa kojim sam takodjer kuburio :D) a ne smijem da popijem nista protiv bolova... ali i na to sam navikao, pisaj ga.

iznogud
30-06-2004, 21:29
Pa ti si gore rekao da si alergican na sve sto nije zlato.
pa zakljucio sam to radi bijelog zlata, ali zuto zlato nisam stavio na sebe sigurno 12 godina.. bijelo zlato nosim par godina and it's ok.

Zuta
30-06-2004, 21:32
jadni co'ek. a bas nije zivco, majke mi, dobar ko hljeb

Ma mensecini da smo on i ja na istoj deredzi... zzivchani i sekirli a ne pokazujemo to vec izvana ono.. it's all good. Nije ni chudo sto ima(mo) kamenolome u utrobi + shto ja imam chir a on ga nema ta na na na na :p

Vanity
30-06-2004, 21:33
Preshaltala bi se na krushke :confused:

:mig: :D

ili kad me nesto dobro boli (ishijas sa kojim sam takodjer kuburio ) a ne smijem da popijem nista protiv bolova... ali i na to sam navikao, pisaj ga.

Nego iznogude koliko ti godina imas?

Ti jos 2-3 godine i raspast ces se. Ne preostaje ti nista drugo nego peMzija. :p

luna
30-06-2004, 21:37
Ma mensecini da smo on i ja na istoj deredzi... zzivchani i sekirli a ne pokazujemo to vec izvana ono.. it's all good. Nije ni chudo sto ima(mo) kamenolome u utrobi + shto ja imam chir a on ga nema ta na na na na :p

eto ti anarchy, zivco si, sad ti i ja kazem, ubijedila me zuta :D

a najbolje mi je kad odem kod doktora i kad mi kaze da trebam manje da se nerviram :D ono, sta bi covjek s tim savjetom zapoceo!?

Zuta
30-06-2004, 21:43
a najbolje mi je kad odem kod doktora i kad mi kaze da trebam manje da se nerviram :D ono, sta bi covjek s tim savjetom zapoceo!?

skini se s foruma :confused:

luna
30-06-2004, 21:45
skini se s foruma :confused:

sto s foruma? forum me zabavlja

iznogud
30-06-2004, 22:09
:mig: :D

Nego iznogude koliko ti godina imas?

Ti jos 2-3 godine i raspast ces se. Ne preostaje ti nista drugo nego peMzija. :p
sto, bona, pa popravio sam skoro skroz ishijas - sad me boli samo kad se zestoko mijenja vrijeme ili brojem jendom u dva mjeseca :D :D :D

a godina... sad ce, aBd, dvadesetsedamipo za petnestak dana :D

iznogud
30-06-2004, 22:11
joj izvadio sam maloprije mindjuse (isao na intervju za posao :D) i evo vratio se u kucu i vidim nesto mi smetaaaaaaaaaaa.... kad ono nisam vratio mindje u shiu :D

Anarchy
01-07-2004, 01:43
Po onoj "jebozovnoj" anketi,mene nece nitko,zzuta recce da sam ters i zzivco i ti Luno potvrdi..Ts ts sa kim ja provodim dane i noci :D Da meni nije mojih virtuelnih prijatelja ko zna gdje bi zaglavio..Hvala vam bez obzira shto sam ters ccoek :)
Nego da se vratimo na "moju boljku" :zubi: ;
Hoces da kazes da te koza samo svrbi, ali da se na njoj ne pojavljuje nista? Nema crvenila, osipa, nekih promjena na kozi...?
Da,samo me kozza svrbi i onda ja koristeci Lakijevu tehniku sa plastikom,sam sebe toliko ishcceshem da to nije normalno.A onda me pecce u PM..I ne smiruje se dok ne odem po absolut (toga imam u najvecoj mjeri,dje cu Martel na nogu)i utrljam lakohol po mjestima gdje me najvishe svrbi.I prestane za par minuta,crvenilo se povucce i to je to.
I onda mogu biti miran sedmicu,dan ili deset...
Fakat,nebi volio da mi je od cuke,a sa svim ostalim,da se prezzivjeti..Hajvana sam zavolio toliko da je bolesno..

nera
01-07-2004, 08:33
anar...
fakat pravac doktor!

ja sam zbog alergije znala zavrsiti u bolnici po mjesec dana...
astma bronkijalna...al eto srecom, malo mi se to smirilo...
nego jutros, procvjetale lipe...mamu im...ljubim.
ne mogu disati...
boli me grlo, crveno, cese...povraca mi se vise, koliko jezikom pokusavam da smirim grlo...ma fuj...
cese me vrat.
lice a i nekako mi se svo promijenilo...crveno...
oci cesu...
bole suze....

smrc...

kisem...

i ja sam alergicna na pelud, grinje (ja i nisam znala sta je to, dok nisam sliku vidjela...gadne pravo!), polen, sunce (prosle godine sam bila uzasna, sva crvena i samo se cesala po tijelu...), ...ma prasinu da ne spominjem...a ima tu jos stvari...

medjutim, jedini spas mi je more.
odem na more i dodjem sebi...
pa eto...jawane..skontaj!

wobuffet
01-07-2004, 11:05
Fakat,nebi volio da mi je od cuke,a sa svim ostalim,da se prezzivjeti..Hajvana sam zavolio toliko da je bolesno..
Malo je vjerovatno da je cuko krivac. Da si alergican na cuku onda bi imao promjene na kozi, najcesce u vidu nekih osipa ili crvenila, i te promjene bi eventualno svrbile. Dalje, to ne bi bila striktno samo ta mjesta koja navodis, vec bi se promjene mogle javiti bilo gdje na kozi, pogotovo na onim dijelovima koji su u dodiru sa cukom.

Nego, PROVJERI SECER! Ne bih da te prepadam, vec je pravilo krenuti od jednostavnijih rjesenja. A i to sto navodis mi ne lici na alergiju. Zato bi bilo dobro da popricas i sa internistom.

Anarchy
01-07-2004, 12:09
Malo je vjerovatno da je cuko krivac. Da si alergican na cuku onda bi imao promjene na kozi, najcesce u vidu nekih osipa ili crvenila, i te promjene bi eventualno svrbile. Dalje, to ne bi bila striktno samo ta mjesta koja navodis, vec bi se promjene mogle javiti bilo gdje na kozi, pogotovo na onim dijelovima koji su u dodiru sa cukom.

Nego, PROVJERI SECER! Ne bih da te prepadam, vec je pravilo krenuti od jednostavnijih rjesenja. A i to sto navodis mi ne lici na alergiju. Zato bi bilo dobro da popricas i sa internistom.
Pa ne mogu reci da sam ga skoro provjeravao..Dodushe u zadnje vrijeme svaku noc "spucam" po jednog ili dva max-a :) A ljekari su ovdje wobuffet tako hitri,tako,huh ne mogu da nadjem pravu rijecc..:( Ovdje je kod ljekara opshte prakse pravilo za svaku bolest->" Uzmi pinex (andol) i okupaj se hladnom vodom "
Tnx anw..

wobuffet
01-07-2004, 12:13
e sad za vas koji kuburite s istim problemom imam opet rjesenje - za ovakve osipe odlicna je nasa krema sinalar (ili je synalar?) jedina joj je mahana sto je to hormonalna krema, ali ja obicno stavim jako tanak sloj koji smanji upalu pa onda po potrebi iduci dan opet... ako ne, onda samo stavim nesto da brze zaraste. iako je hormonalna krema ja nikad ne stavljam puno, ne treba mi nikad duze od dan-dva, smiri mi upale ove vrste, i nikad nisam imao reakciju na nju iako je koristim vec dugo godina.
Kaze se steroidna krema.

Takvih je citav spektar, sa i bez antibiotskog dodatka ili nekih drugih aktivnih substanci (kao sto je npr. acetilsalicilat). Cesto ih koristimo, a i ne znamo da su u pitanju steroidne kreme. One su obicno "cudotvorne" jer najcesce sa lakocom otklanjaju promjene na kozi tipa crvenila ili osipa. Mozda ih cak cesce prepisuju ljekari opste prakse, nego sami dermatolozi, iako je i oni cesto daju. Kod nas su najfrekventnije "Hydrocyclin", "Geokorton", "Beloderm" itd.

S njima treba oprezno. Bas kako kaze Lucky, ne treba je previse nanositi, treba paziti da se maze iskljucivo promjena, a ne zdrava koza oko promjene i ne koristit je vise od pet (maksimalno sedam) dana. Ako u prvih par dana ne dodje do poboljsanja, nece doci ni nakon sedam pa je zato ne treba vise forsirati. S druge strane, dugotrajno koristenje steriodnih krema moze na kozi napraviti veci belaj nego sto je u bio u startu!

wobuffet
01-07-2004, 12:20
A ljekari su ovdje wobuffet tako hitri,tako,huh ne mogu da nadjem pravu rijecc..:( Ovdje je kod ljekara opshte prakse pravilo za svaku bolest->" Uzmi pinex (andol) i okupaj se hladnom vodom "
Ne mora uvijek sve ici preko ljekara. Kod vas svaki dijabeticar ima svoj glukometar pa ako poznajes nekog dijabeticara, zamoli ga da ti svojim aparatom izmjeri secer u krvi.

Dakle, mjeris ga ujutro, prije dorucka i pazis da tu noc prije nisi kasno vecerao. I bez grickalica i slatkisa pred spavanje.

iznogud
03-07-2004, 17:18
ja sam se izradio, e koristim vise sinalar (ne znam odakle mi on samo pade na pamet) nego kuterid i brao doktorka kae se steroidna krema na vrh mi jezika bilo
da nije tebeeee
cini mi se da i kortizol sluzi u iste svrhe ali kako kaze wobuffet ja sam svoju kremu koristio po konsultaciji sa dermatologom i definitivno bih vam preporucio prvo posjetu ljekaru. druga stvar sto kaze nikad duze od nekoliko dana ako ne vidite da se osip smanjuje slobodno prestanite jer je ocigledno tu iz nekog drugog razloga, nego trk kod doktora
i nikad ne stavljajte ovakve kreme na sluzokozu (usta, jezik, kapke, unutrasnjost nosa, spolne organe) nego potrazite pomoc dermatologa u takvom slucaju
uostalom procitajte fakin uputstvo za upotrebu :D

Neyne
03-07-2004, 19:10
hidrociklin :hail:

Za upale dusu dao, ja ga koristim kad mi se inficira neka rana, dodam malo na flaster i smiri upalu preko noci...

trinaesti andeo
04-07-2004, 01:02
nemam hvala bogu alergija mada kuburim s bubuljicama,mada to nije tema
samo da kazem jednu stvar tj da ispricam
neko meni veoma blizak u familiji je 6 godina se lijecio od raznoraznih alergija
zena je 96 godine otekla sva bukvalno,iz citavog tijela joj pocela gnoj teci,liti....iz cista mira
te ljekari..kuburenje..alergo testovi...te suhomesnati proizvodi..te de ukini to iz ishrane pa nista---te trava...ma ni to...te stresovi..ni to
ma ludilo opste,znala je zena po dva mjeseca biti na kosevu pod nadzorom ljekara faruka (kojeg pominjete)
patnja je to ziva kad provodite 7 mj u bolnici od mogucih 12mj...kad prostalih 5 mj ne skidate melem s citavog tijela...kad vas tjeraju na more a vi se ospete drugi dan...hitne....
i hodze su se petljale al nista-nigdje lijeka
nakon punih sest godina otkriju da to nema veze s alergijom ( a uporni su bili s tom dg) vec sa suzenjem krvnih sudova
to je genetska stvar koja je vrlo zeznuta,jer ti krvni sudovi pucaju na veoma brz nacin i uzrokuju deformaciju citavog tijela
nikoga ne krivim,cak sto vise ta ista zena se hvali njegom dr faruka mada nam jos nije jasno kako vrsni ljekari (jer su glavesine bile angazovane,silni novci utroseni,iz zagreba,njemacke,... lijekovi se nabavljali....) da ne otkriju jednu takvu stvar
nisam kompetenta za donosenja suda al mi malo nelogicno
a vama koji kuburite s kojekakvim alergijama svaka cast (jer valja se odreci mnogih stvari/hrane/navika..) i sretnoooo

Seth
04-07-2004, 01:30
hidrociklin :hail:

Za upale dusu dao, ja ga koristim kad mi se inficira neka rana, dodam malo na flaster i smiri upalu preko noci...

:hail: :hail:

hidrociklin i kuterid

:hail:

iznogud
04-07-2004, 05:38
alergije su jako teske za otkriti. ogroman procenat alergichara nikad ne otkrije pouzdano sve faktore koji 'okidaju' alergiju... ja sam uz pomoc ljekara ustanovio poprilican broj triggera - pisao sam - prehladu, tablete, stres - dakle tri trigera koji medjusobno nisu povezani a manifestuju se isto. u samoj dijagnostici sam jako aktivno ucestvovao, od toga da su me ko klinca izgladnjivali (po tri-cetiri dana nista ne jedem, pa mi daju recimo pavlaku da pojedem samu, da vide hoce li biti alergije...) pa preko inekcija (milion testova) i svih drugih gluposti, ali da ja uredno nisam pratio (tolike godine!) i sam skontao par stvari shipak bi sami ljekari to utvrdili. zasto? zato sto se alergican moze biti na SVE. dr. alendar mi je davno pricao slucaj kada je imao bebu koja je plakala cim je tata uzme u narucje... poslije x dana pretraga ustanovili su da je beba alergicna na tatin znoj...

iako uglavnom ne ubijaju (mada ne znaci da nikad ne ubijaju, mene jedna noc gusenja, ako ne odem do hitne, moze kostati zivota... jak astmaticarski napad takodjer moze dovesti do gusenja... itd) alergije su jako naporne i traze puno discipline ako ih mislite suzbiti... epiga.

GetoSunShower
04-07-2004, 11:31
i utrljam lakohol po mjestima gdje me najvishe svrbi.I prestane za par minuta,crvenilo se povucce i to je to.
I onda mogu biti miran sedmicu,dan ili deset...

to znaci da imas crvenilo odnosno promjene na kozi koje te svrbe ili iste sebi nabaciš češanjem?

to je vrlo bitno, ako ti se javlja crvenilo ili promjene slične onima koje nastaju nakon dodira s koprivom ili žarom a nakon nekog vremena (obično par sati) nestaju - radi se o alergiji.
Da se radi o nečemu sistemskom, vjerovatno bi svrbež bio konstantniji.

GetoSunShower
04-07-2004, 11:38
alergije su jako teske za otkriti. ogroman procenat alergichara nikad ne otkrije pouzdano sve faktore koji 'okidaju' alergiju... ja sam uz pomoc ljekara ustanovio poprilican broj triggera - pisao sam - prehladu, tablete, stres - dakle tri trigera koji medjusobno nisu povezani a manifestuju se isto.

da, da. Svako sebi može biti veoma dobar ljekar. Meni se čini da ti imaš probleme s hroničnom urtikarijom koju presjecaju periodi ozdravljenja ili remisije. Očigledno imaš konstituciju koja je predodređena za hipersenzibilnost (alergičan si na acetil-salicilnu kiselinu), međutim ne ide to baš tako da je čovjek alergičan na sve.
Ono što bih ti savjetovala je da tragiš za skrivenim žarištima kao što su sinusi, zubi, neke gljivične infekcije bilo gdje u organizmu, urinarne infekcije.. a moguć je i autoimuni karakter koji je rijedak a može se dijagnosticirati testom sa sopstvenom krvlju.

Anarchy
04-07-2004, 14:18
to znaci da imas crvenilo odnosno promjene na kozi koje te svrbe ili iste sebi nabaciš češanjem?

to je vrlo bitno, ako ti se javlja crvenilo ili promjene slične onima koje nastaju nakon dodira s koprivom ili žarom a nakon nekog vremena (obično par sati) nestaju - radi se o alergiji.
Da se radi o nečemu sistemskom, vjerovatno bi svrbež bio konstantniji.
Crvenilo nastaje kad se ja posluzzim rukama,nema nishta prije,samo osjecaj da me svrbi i shto se vishe cceshem,vishe i svrbi :)

wobuffet
04-07-2004, 14:38
:hail: :hail:

hidrociklin i kuterid

:hail:
Ja fino rekoh da su ove kreme "cudotvorne". To je trebalo znaciti da njihova "cudotvornost" pociva na relativno nezdravim mehanizmima i da se ne treba zalijetati na njih radi svake ranice, crvenila ili otekline (promjene na kozi) koja ce svakako sama zamirit. Bolje da zarasta normalno par dana, nego da, pod uticajem steroidne kreme, preko noci nestane.

Ako je samo zarastanje u pitanju, bolje se posluziti indiferentnim kremama, tipa "Jekoderma" ili jos bolje, "Pantenola" koji u sebi kao aktivnu komponentu ima 5% Dexpantenolat, a to je aktivna forma vitamina B5, neophodnog za razastanje.

Inficiranu ranu radije tretirati antibiotskom kremom, npr. "Geramicinom" (Gentamicinom).

Prije nanosenja bilo kakvih krema povrsinu treba ocistiti alkoholom ili ako je podrucje jako osjetljivo, 3% hidrogenom. Samo tako ce krema moci direktno djelovati na odredjeno podrucje koze.

Sve ovo se, naravno, odnosi na situacije kad steroidna krema nije neophodna. U slucaju alergija i ostalih stanja kod kojim mozemo djelovati samo na simptom, a ne na uzrok, steroidna krema je neizbjezna.

luna
05-07-2004, 16:15
ovdje hidrociklin samo na hljeb sto ne mazu

ne svidjaju se ljudima kanadski doktori, posto im ne daju za svaku sitnicu antibiotike i kortikosteroide ( narocito djeci), nego sacekaju da vide sta je prvo, pa onda reaguju, pa se onda narucuje sve i svasta "iz domovine", sto u apotekama moze da se kupi bez ikakvog recepta i - navali narode. sam svoj doktor i farmaceut.

Anarchy
09-07-2004, 03:08
Danas sam bio kod svog ljekara i kako mi on recce,male su shanse da imam alergiju a to shto vec imam,jel boljku,kazze da je uzrok vrlo teshko otkriti..I dade mi neke tabletice da pijem 10 -ak dana pa ako ne bude promjene,onda ce mo ponovo priccati..Ime za "pile" je Cetirizin (alternova 10 mg) ili cetirizindihydrochlorid (jesam pametan kako spikam ovaj latinski :D)

iznogud
09-07-2004, 10:13
a ja sam namazao kuterid na nogu - zaboravio sam da su mi tanki dzepovi od drugih konobarskih pantalona i stavio sam otvarach za boce u dzep od tola umjesto od sakoa. guess what? osip na butini gdje je otvarach bio u dzepu, tanak materijal od dzepa je kada sam se oznojio dozvolio alergiju na metal

:trio:

Anarchy
09-07-2004, 13:07
a ja sam namazao kuterid na nogu - zaboravio sam da su mi tanki dzepovi od drugih konobarskih pantalona i stavio sam otvarach za boce u dzep od tola umjesto od sakoa. guess what? osip na butini gdje je otvarach bio u dzepu, tanak materijal od dzepa je kada sam se oznojio dozvolio alergiju na metal

:trio:
Sreca da alergije nisu prenosive,inacce tebe nebih ni na 100 metara od mene :zubi: :D

luna
09-07-2004, 14:41
Sreca da alergije nisu prenosive,inacce tebe nebih ni na 100 metara od mene :zubi: :D

ma ja mu na bih oraha iz ruke :D