Go Back   forum.djesi.ba > DRUŠTVO > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Bolje sprijeciti nego lijeciti!

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 11-11-2003, 16:09   #1
Alhambra
Ispod površine

Alhambra's Avatar

Red face Zubobolja!

...svako o svojoj muci!
A ovo ste vjerujem svi prošli (ili u gorem slučaju - prolazite trenutno, baš kao ja sad). I imate za preporučiti kakav dobar lijek, narodni ili nenarodni, protiv zubobolje. Sve ulazi u razmatranje. Upomoć!

Šiiiiiziiiim!!!!!
(Ima li smajli koji vrišti?)

P.S. Zubar svakako, al' ni bušilica nije čarobni štapić i bol ne lapi...
Old 11-11-2003, 16:20   #2
luna
Registered User

Quote:
Originally Posted by Alhambra
...svako o svojoj muci!
A ovo ste vjerujem svi prošli (ili u gorem slučaju - prolazite trenutno, baš kao ja sad). I imate za preporučiti kakav dobar lijek, narodni ili nenarodni, protiv zubobolje. Sve ulazi u razmatranje. Upomoć!

Šiiiiiziiiim!!!!!

ovdje ima ora jel, to ti je kao neki gel od kojeg ti malo utrnu desni, pa manje boli. otidji u apoteku i pitaj imaju li tako nesto

ali - zubar ce ti sigurno pomoci
otkad ponovo idem na redovne kontrole i ciscenja - ni jednom me zub nije zabolio.
luna is offline   Reply With Quote
Old 11-11-2003, 16:57   #3
Alhambra
Ispod površine

Alhambra's Avatar

Unhappy Aaaaaaaa

Quote:
Originally Posted by luna
ovdje ima ora jel, to ti je kao neki gel od kojeg ti malo utrnu desni, pa manje boli. otidji u apoteku i pitaj imaju li tako nesto

ali - zubar ce ti sigurno pomoci
otkad ponovo idem na redovne kontrole i ciscenja - ni jednom me zub nije zabolio.
Ni mene nije zub zabolio, mislim od '93.
I ne znam šta znači izvaditi zub...

Jašta nego sam bila kod zubara. A onda i kod drugog. Taj drugi je i oralni hirurg. Našao je boljku, al' evo me i danas - izbačena iz stroja: nit' na posao, nit' za drugim obavezama, nit' otvorit' bolovanje, nit' ga ne otvoriti.......
A da ne govorim što mi je uračunljivost smanjena.
Ovo prosto raznosi....

E taj gel - ma mama mi reče da probam "japansko ulje" utrljati u desni, al' mi se to malo gadi. (Ne, ipak ću i to probati.)
Old 11-11-2003, 18:09   #4
luna
Registered User

Quote:
Ni mene nije zub zabolio, mislim od '93.
I ne znam šta znači izvaditi zub...

Jašta nego sam bila kod zubara. A onda i kod drugog. Taj drugi je i oralni hirurg. Našao je boljku, al' evo me i danas - izbačena iz stroja: nit' na posao, nit' za drugim obavezama, nit' otvorit' bolovanje, nit' ga ne otvoriti.......
A da ne govorim što mi je uračunljivost smanjena.
Ovo prosto raznosi....

E taj gel - ma mama mi reče da probam "japansko ulje" utrljati u desni, al' mi se to malo gadi. (Ne, ipak ću i to probati.)
bilo sta od cega trne vilica, u principu.

a zasto ne trazis od doktora nesto za bolove? cudi me da ti i sami nisu nesto dali!
Old 11-11-2003, 20:15   #5
wobuffet
Registered User

Quote:
Kad je boljka pronadjena, sto se ne lijeci? Ili je lijecenje krenulo, ali bol jos nije popustila?

Kako god, nabavi "Voltaren rapid" tablete. Pazi, to nije obicno "Voltaren" ili "Voltaren forte". Ovaj sa naznakom "rapid" je izmedju ostalog i za postoperativne bolove u vilici, znaci protiv vrlo jakih bolova.

U medjuvremenu, tu su dobri stari "Analgin" i "Baralgin", koji svakako nisu za bacit.

Ali sve tablete su samo privremeno rjesenje jer vremenom gube na dejstvu tako da se problem na kraju opet mora rjesavat u osnovi.
wobuffet is offline   Reply With Quote
Old 12-11-2003, 12:45   #6
Alhambra
Ispod površine

Alhambra's Avatar

Unhappy Eh...

Quote:
Originally Posted by wobuffet
Kad je boljka pronadjena, sto se ne lijeci? Ili je lijecenje krenulo, ali bol jos nije popustila?
Jašta nego se kljukam Kofanima, Kofadonima i svim što mi padne pod ruku, al' kao što kažeš, ne može ovako do vijeka.

Zamisli samo situaciju: upalio se dio vilice. Prvi zubar pomisli - ma to ti je od stare plombe, hajmo je promijeniti. I skine staru plombu. I ništa ne boli. I ja pomislim, super čovječe! Volim svog zubara.

Tri dana poslije, ne mogu na oči gledati zbog bolova. Ovaj put odem kod drugog zubara, oralnog hirurga. On dijagnosticira da je drugi zub u pitanju. Digne drugu plombu pod anestezijom - srećom pa je pogodio sad pravi. Stavi lijek za revitaliziranje živca. Auh! Koja greška. Opet 24h patnje. (Kontam, mora neko vrijeme da boli.)
Onda opet kod zubara. Skidaj prvi lijek. Stavljaj lijek koji umrtvljuje živac. Pa reko' - umrtvi ga više, svisnuću! I sad mi se kao umrtvljuje živac, al' dok ispusti dušu, i ja ću s njim. Zadnja anestezija me je držala čak 6 sati!!!

Ipak sam na bolovanju.
(Kažeš - Voltaren Rapid. Ok, super. Sad prelazimo na to.)
Old 12-11-2003, 13:44   #7
wobuffet
Registered User

Quote:
Tri dana poslije, ne mogu na oči gledati zbog bolova. Ovaj put odem kod drugog zubara, oralnog hirurga. On dijagnosticira da je drugi zub u pitanju. Digne drugu plombu pod anestezijom - srećom pa je pogodio sad pravi. Stavi lijek za revitaliziranje živca. Auh! Koja greška. Opet 24h patnje. (Kontam, mora neko vrijeme da boli.)
Onda opet kod zubara. Skidaj prvi lijek. Stavljaj lijek koji umrtvljuje živac. Pa reko' - umrtvi ga više, svisnuću! I sad mi se kao umrtvljuje živac, al' dok ispusti dušu, i ja ću s njim. Zadnja anestezija me je držala čak 6 sati!!!
Steta sto Tritace nije ovdje. On bi bio pouzdaniji izvor od mene.

Vidi, i sama sam svojevremeno dozivjela slicnu stvar i smiksano s ono medicinskog znanja sto imam, rekla bih da je ponovo napravljena greska - onaj put tehnicke prirode. Kad ti stave sredstvo koje umrtvljuje zivac, s bolom je gotovo! Zato mislim da ti to sredstvo (nekad se koristio arsenik koji nije smio da stoji vise od deset dana; ne znam da li je to i danas praksa) nije pravilo smjesteno u zubnu pulpu tako da vrlo vjerovatno dzaba cekas da bol prestane, odn. da zub umre.

Moj savjet ti je da ponovo odes zubaru. Tu nesto definitivno nije uradjeno kako treba...
Old 12-11-2003, 13:59   #8
Neyne
Faithless

Neyne's Avatar

a sto ne vade taj zivac ? fino ga izvadi i nema sta da boli. mja hanuma je neki dan radila root canal (ne znam kako se to zove), i sad je ko nova...
Old 12-11-2003, 14:01   #9
wobuffet
Registered User

Quote:
Originally Posted by Neyne
a sto ne vade taj zivac ? fino ga izvadi i nema sta da boli. mja hanuma je neki dan radila root canal (ne znam kako se to zove), i sad je ko nova...
Iz meni nepoznatog razloga, zivac se vadi kad su u pitanju prednji zubi, zakljucno sa peticom. Kad je u pitanju sestica, sedmica ili osmica, onda se umrtvljuje.
Old 12-11-2003, 15:32   #10
luna
Registered User

Quote:
Iz meni nepoznatog razloga, zivac se vadi kad su u pitanju prednji zubi, zakljucno sa peticom. Kad je u pitanju sestica, sedmica ili osmica, onda se umrtvljuje.
moja majka i otac su bili stomatolozi, a imala sam i priliku da mi se umrtvljuje zivac ( sve zahvaljujuci mojoj rodjenoj gluosti, al', dobro)

mama mi je rekla da je vadjenje zivca "nazivo" jako bolno i da se zbog toga ne radi. nakon sto se zivac izvadi, cisti se i popunjava ono gdje je bio zivac, valjda.

a sto se tice tog umrtvljivanja, slazem se sa wobuffet, i kod mene je bol prestao odmah nakon sto je otrov stavljen. prema tome - nesto ti tu ne radi

a u zimu '92. sam imala priliku da mi u jednom zubu "crkava" zivac. uh, grozno! preptostavljam da se to i tebi sad desava. kod mene je trajalo 7 dana, jako je boljelo, i onda je u jednom trenutku bol samo nestala, kao rukom odnesena. nevjerovatno!
Old 12-11-2003, 15:53   #11
wobuffet
Registered User

Quote:
mama mi je rekla da je vadjenje zivca "nazivo" jako bolno i da se zbog toga ne radi. nakon sto se zivac izvadi, cisti se i popunjava ono gdje je bio zivac, valjda.
Tacno, zato se to ne radi "nazivo". Imam jedan zub iz kojeg je zivac izvadjen. Zubarka mi je tada rekla da je pri vadjenju zivca bitno da ne prokrvari. U suprotnom ce zub vremenom posiviti. Ako se zivac izvadi bez kapi krvi iz pulpe - zub ostaje bijel. Inace, u oba slucaja imamo zub s kojim se normalno moze jesti.
Quote:
a u zimu '92. sam imala priliku da mi u jednom zubu "crkava" zivac. uh, grozno! preptostavljam da se to i tebi sad desava. kod mene je trajalo 7 dana, jako je boljelo, i onda je u jednom trenutku bol samo nestala, kao rukom odnesena. nevjerovatno!
Ne bih se pouzdala u to da ce bol jednostavno nestati jer ima citav spektar momenata koji se mogu nadovezati na zubobolju. S obzirom da je zub vec radjen i odredjeno sredstvo je trenutno u pulpi, ovo se mora sanirati do kraja.

Jos nesto: umrtvljen zivac uvijek prijeti da se jednom "probudi". Onda je jedino sto se moze uraditi - vadjenje. Zato, ako je u pitanju kutnjak, mozda je bolje da stvar rijesis kljestima sad, nego kasnije. Rupa koja ostane se vremenom vise smanji kod mladjih osoba (iako smo svi vec prosli neke godine razvoja pa ne znam vrijedi li ovo pravilo jos uvijek ).
Old 14-11-2003, 08:24   #12
Alhambra
Ispod površine

Alhambra's Avatar

Arrow Stišava se...

Quote:
Onda je jedino sto se moze uraditi - vadjenje. Zato, ako je u pitanju kutnjak, mozda je bolje da stvar rijesis kljestima sad, nego kasnije. Rupa koja ostane se vremenom vise smanji kod mladjih osoba (iako smo svi vec prosli neke godine razvoja pa ne znam vrijedi li ovo pravilo jos uvijek ).
Aaaaa, kakvo.ba vađenje?!
Pa u tom i jest poenta trpljenja boli. Boli, ali će zub ostati.

Vadila sam i ja ranije živac, pod upalom, džaba što su mi dali anesteziju - e to je živi užas. Od tada se ne bojim zubara. Jer pretpostavljam da ne može opet tako boljeti.

Kako bilo, danas je 5. dan - proglašen Danom Kad Bol Jenjava. Možda se danas šta i uradi na poslu.

I izgleda da su ipak dva zuba bila pod upalom - jedan više, a drugi nešto manje. Sad oba idu na liječenje iglicama (što bi Neyne rekao - "rooth canal")..... Poezija.
Old 14-11-2003, 14:17   #13
luna
Registered User

Quote:
I Sad oba idu na liječenje iglicama (što bi Neyne rekao - "rooth canal")..... Poezija.
I know that drill

hajde, dobro je, nek manje boli. nisi ni znala kako je svijet lijep
Old 03-04-2011, 13:07   #14
reverica_ze
Registered User

hellp

molim vas da mi pomognete..popravljala sam zub,zivac je unisten a mene zub vec dva dana boli,pogotovo na dodir...ne mogu jest..a navece spavat je grozno.....loodim..ako ima kakav lijek,bilo sta?
reverica_ze is offline   Reply With Quote
Old 09-04-2011, 13:09   #15
Vodeni_Zeko
Arsuz-Belajsuz

Vodeni_Zeko's Avatar

pretpostavljam da imas upalu mesa oko zuba.
zavisno od lijeka do lijeka, coffadon je za sve vrste bolova, ali prvo sto trebas je posjetiti zubara, to ti je najboljsi lijek.
Vodeni_Zeko is offline   Reply With Quote
Old 17-09-2011, 03:22   #16
Ahdy
Registered User

ninja E pa sad,imam i ja slican problem nabolje su ti tablete voltaren retard

Quote:
Originally Posted by Alhambra View Post
...svako o svojoj muci!

Šiiiiiziiiim!!!!!

Ahdy is offline   Reply With Quote
Old 19-09-2011, 13:49   #17
skviki
Registered User

Quote:
Originally Posted by Ahdy View Post
pa zar nije ovaj forum jos daaaavno davno umro? ja mu i hatmu proucio...
skviki is offline   Reply With Quote
Old 22-09-2011, 13:01   #18
Vodeni_Zeko
Arsuz-Belajsuz

Vodeni_Zeko's Avatar

dzaba ti posao. inflacija, fidel, pa djesi.ba
Old 26-09-2011, 10:40   #19
ssbljk
Beast

ssbljk's Avatar

Djeknu zaboravio
Internet Explorer: The best tool for downloading Firefox
ssbljk is offline   Reply With Quote
Old 17-06-2012, 09:52   #20
Nr+for
Registered User

..a i mene..
Old 06-07-2012, 07:16   #21
Vodeni_Zeko
Arsuz-Belajsuz

Vodeni_Zeko's Avatar

btway, sto je 5. jul bitan?
Old 11-07-2012, 01:36   #22
Nr+for
Registered User

Quote:
Originally Posted by Nr+for View Post
..a i mene..
Ja se vracam kuci....

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules