Go Back   forum.djesi.ba > KULTURA I ZABAVA > Književnost

Književnost Čitam, pišem, na vjetru se njišem

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 27-11-2003, 05:06   #1
Sunce
Ters No. 2

Sunce's Avatar

pjesmice iz djetinjstva

Svi smo mi nekada imali priliku da, kao mali, pisemo pjesmice ili u osnovnoj skoli ili za sopstvenu dusu, sto bi se reklo. I sama sam pocela da pisem poeziju u petoj godini i svoju djeciju mastu prenosila u teku sa plavim koricama sa slikom kissobrana u desnom uglu (dobro se sjecam). U osnovnoj skoli, od prvog do cetvrtog razreda, moje pjesmice ili proze su skoro uvijek izabrane za stampanje u skolskom casopisu ELAN. Medjutim, bilo je dana kada me inspiracija nije bas pratila i kada pjesmice ili proza nisu klincu valjali. Ispod izdvajam primjere tog pisanja, koji mi jos uvijek ostaju u sjecanju (disclaimer: sljedeci primjeri su nastali kad mi je bilo 5 ili 6 godina):

primjer 1: pjesmica

Mala Ana

Mala Ana svu noc sama
Suti i gleda usamljenu ulicu.
Tako usamljenu k'o tihu curicu.

Mala Ana, Ana, Ana.
Ana, Mala, Mala Ana....

verzija no. 2.

Mala Ana

Mala Ana svu noc sama
Suti i gleda usamljenu uilicu
A ona ima i malog cuku Rikija
i ne moze da zaspi...

primjer 2: kratka pricca (jedna recenica ce vam sve reci)

Osmi Mart

Trccala je ulicom i sve je to zzeljela. ('to' u recenici se podrazumijeva pod kupovinom rozog karmina i cvijeca da glavni lik u pricci obraduje mamu za osmi mart.)

primjer 3: kratki sadrzzaj fabule

Ne sjecam se naziva pricce, ali znam da je u fabuli postojao lik (navodno ja) koji je kupio prsten na moru i pri plivanju izgubio taj prsten. Zakljucak slijedi, sa velikim upitnikom na kraju: "kako sam mogla da izgubim svoj mali, sa srcem srebrni prsten, kad sam ga tek danas kupila."

I sjecajuci se na dane kada sam tek otkrivala cari poezije i proze, slatko se nasmijem i posmislim da vjerovatno postoji neka vrijednost u djeccijem naccinu izrazzvanja egzistencijalnih pitanja...
Old 27-11-2003, 08:48   #2
Alhambra
Ispod površine

Alhambra's Avatar

Wink Nije moja, al' da je otpjevam ili izrecitujem

Juri zeka izdaleka
Oblio ga znoj
Trči jadan žedan gladan
I uzviče "Joj"
Prepao se jer je neko poviknuo "Stoj"
Pa će brzo da se skloni u kućerak svoj
Nastavnica S-H nas je u osnovnoj školi tjerala da pišemo i konkurišemo za nagradu u "Malim novinama", "Dječijim novinama" itd, pa sam jednom pokupila nagradu i pjesmica mi je bila objavljena baš u "Malim novinama". Jest da su mi promijenili naslov pjesme, al' nema veze. Dobila sam kao nagradu knjigu "Pjesmarica" i bila sam baš ponosna na sebe.
Old 27-11-2003, 14:09   #3
leptirica
gaia

leptirica's Avatar

U osnovnoj skoli me nastavnica srpskohrvatskog "prisilno" uclanila u literarnu sekciju. Sjecam se morala sam napisati pjesmicu o Republici (za 29/11). Jesam se namucila, ali kao poslusan djak sam napisala 4 strofe. Uopste ne mogu da se sjetim kako je isla, ali tu sam shvatila nije to ba za mene.
Old 27-11-2003, 15:20   #4
luna
Registered User

he, he, i ja sam prisilno pisala pjesmice. jedna je i objavljena za neki osmi mart. staru su poslje njeni prijatelji pilali

dobrovoljno sam pisala kratke price koje nista nisu valjale - moja raja su uredno citala i govorila : wow . bas cu ih pitati ovih dana jel im se stvarno svidjalo ono smece
luna is offline   Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules