Go Back   forum.djesi.ba > ON TOPIC > Blue Room

Blue Room Prostor predvidjen za ozbiljnije teme

View Poll Results: Biometricki pasos
Da 3 27.27%
Ne 8 72.73%
Voters: 11. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 05-10-2004, 12:10   #1
Bella
Princeza

Bella's Avatar

Biometricki pasosi

Nije da se ko od vas sta pita, ali eto...

Jesti li za ili ne? Zasto?

Gledam neki dan uvode i pasose za kucne ljubimce u EU. Microchip se ugradjuje pod kozu vasih ljubimca. To bi trebalo da omoguci slobodno putovanje vasih najdrazih sa vama, bez sjedenja pola godine u karantinu.

Osobno mi se ne svidja ideja biometrisckog pasosa. Sta je sa civilnim pravima i slobodama onda?
Bella is offline   Reply With Quote
Oglasi
Old 05-10-2004, 12:36   #2
Ters
insan, a ne hajvan

Ters's Avatar

Big brother is watching ...
Ters is offline   Reply With Quote
Old 05-10-2004, 12:39   #3
Rika
Registered User

Rika's Avatar

Ma samo jos jedno izdanje Big Brothera i dodatni problemi za one koji imaju po 5-6 pasosa na vise imena.Ali nije se nasao pasos koji se ne mozhe falsifikovati tako da ce tu i biometrija slabo sta pomoci...
Najsmjesniji mi je bio bh. ministar za civilne poslove koji je nedavno rekao da se razmislja o uvodjenju novih bh. pasosa koji bi sadrzhavali biometrijske podatke a koji bi onda omogucili olaksavanje viznog rezhima za gradjanje BiH-a

K'o da je uzrok viznog rezhima sto dizajn nasih pasosa ne valja...
Rika is offline   Reply With Quote
Old 05-10-2004, 13:10   #4
Bella
Princeza

Bella's Avatar

Quote:
Originally Posted by Rika
Old 05-10-2004, 13:24   #5
Vodeni_Zeko
Arsuz-Belajsuz

Vodeni_Zeko's Avatar

Quote:
Vala pravo kazu, pasos nam je smetlje, vrlo lose uradjen, al to nije glavni problem. Glavni problem je losa socijalna situacija u BiH, velik postatak nezaposlanosti i kriminala. EU vizama prati kretanja BiH gradjana a i njihovih krivicnih djela(sverc i take stvari). Ak nam omoguce ulazak u BiH odma ce imat problema s min 100 000 nezaposlenih.
Druga stvar sto se ce se u buduce pasose moci ugraditi smart chip koji ce biljeziti podatke o vasem kretanju(mjesto muhura) i krivicna djela. Ako si zloco na granici ti sljede dodatne pretrage. Oprema za falsifikovanje takvih isprava je skuplja i nije bas lako falsifikovanje, al nije ne moguce.
Protiv sam ugradjivanja chipova u ljude, bicemo obiljezavani ko Jevreji u auswicu. OK ako ce se ugradjivat u pasose al ti chipovi bi se mogli pratili preko satelita.
CIPS kupi dosta podataka o gradjanima sto se moze vrlo lako zloupotrijebiti. Sta ako neko upadne u bazu i necija krivicna djela pripise cestitom gradjaninu (scenario iz filmova Mreza i Terminator 2).
Mozes li navesti sta se tacno podrazumjeva pod biometrijski pasos, da li je samo otisak prsta i/ili "otisak" zjenice?
Vodeni_Zeko is offline   Reply With Quote
Old 05-10-2004, 13:32   #6
Bella
Princeza

Bella's Avatar

Quote:
Originally Posted by Vodeni_Zeko
Mozes li navesti sta se tacno podrazumjeva pod biometrijski pasos, da li je samo otisak prsta i/ili "otisak" zjenice?
Tako kazu...
Medjutim morace se sjesiti i dogovorit. Jer sta bi bila da jedna zemlja recimo skenira iris, a druga otiske prstiju, a treca nesto peto.

Slusam neki dan nekog tipa s aerodromskog osiguranja u USA (ne znam koji aerodrom), prica covjek uveliko u pohranjivanju DNA na chip.

Informacije su na chipu na pasosu za ljude, za zivotinje druga prica...
Old 05-10-2004, 13:50   #7
Rika
Registered User

Rika's Avatar

Mozhda ce neko tvrditi da sam radikalan,ali visoka nezaposlenost koja vlada u BiH nije (jedini) uzrok viznog rezhima...A ni pasosi koje i Zekan mozhe nastancati na 9 iglicnom STARovom stampacu koji mu lezhi u podrumu od '92
Za one koji nisu informisani postoji puno vise "fukarskijih" zemalja od BiH,a koje nemaju vizni rezhim sa EU.Najbolji primjer su Bugarska i Rumunija koje su u puno goroj situaciji nego mi (Rumunija pogotovu) a opet im ne trebaju vize.
Rumuni su naglo iskoristili taj nagli izljev dobrocudnosti EU-a tako da svakog dana izmedju 20-30 rumunjskih autobusa predje austrijsko-madjarsku granicu..
Valjda zato sto vole Mozarta sta li...
Nego razloge treba trazhiti ne samo u nezavidnoj ekonomskoj situaciji u kojoj se BiH nalazi vec i u ponekoj vitkoj munarici koja krasi nas grad..
I tako kada neko iz Evropske Komisije (ili cega vec) dodje u posjetu glavnom gradu BiH,ne mozhe a da u stomaku ne osjeti nagli trzaj.
A vi koji ste u ratu bolovali od enterokolitisa znate kako je to...
Zato im odrzhavanje viznog rezhima dodje kao "lijek" protiv stomacne gripe..

Ali tema su bili biometrijski podaci:
Protiv sam uvodjenja bilo kakvih biometrijskih dokumenata,cak i ono uzimanje otisaka prsta u CIPSu je pretjerano.Ko je kriminalac radi u rukavicama,koristi lazhne otiske itd. itd. prema tome kome trebaju otisci postenog covjeka?
Old 05-10-2004, 14:11   #8
Bella
Princeza

Bella's Avatar

Quote:
Za one koji nisu informisani postoji puno vise "fukarskijih" zemalja od BiH,a koje nemaju vizni rezhim sa EU.Najbolji primjer su Bugarska i Rumunija koje su u puno goroj situaciji nego mi (Rumunija pogotovu) a opet im ne trebaju vize.
Rumunija (po tebi fukarskija od BIH) ce uci u EU 2007, dok ce drzavljani BIH i tada gledati odakle je vedro, pa ti vidi.
Old 05-10-2004, 14:12   #9
Bella
Princeza

Bella's Avatar

Quote:
Protiv sam uvodjenja bilo kakvih biometrijskih dokumenata,cak i ono uzimanje otisaka prsta u CIPSu je pretjerano.Ko je kriminalac radi u rukavicama,koristi lazhne otiske itd. itd. prema tome kome trebaju otisci postenog covjeka?
Kriminalcima, za zamjenu fileova kao sto zekan rece.
Old 05-10-2004, 14:20   #10
Rika
Registered User

Rika's Avatar

Quote:
Originally Posted by Bella
Rumunija (po tebi fukarskija od BIH) ce uci u EU 2007, dok ce drzavljani BIH i tada gledati odakle je vedro, pa ti vidi.
Rumunija jeste fukarskija od BiH,otidji fino pa vidi koliko je 10KM tamo i kako su svi "zadovoljni,nasmijani i sretni" jer vozaju mercedese i idu svakog ljeta na Seychelle na odmor..
Znaci razlog ulaska ili neulaska nije iskljucivo ekonomska situacija...
Ima malo i "simpatija"
Old 05-10-2004, 14:23   #11
Bella
Princeza

Bella's Avatar

Quote:
Ima malo i "simpatija"
Prema cemu? Nekoliko miliona cigana koji ce nahrnuti preko granica?
Zapravo vec jesu. Ima ih ovdje koliko hoces.
Old 05-10-2004, 14:32   #12
Rika
Registered User

Rika's Avatar

Quote:
Prema cemu? Nekoliko miliona cigana koji ce nahrnuti preko granica?
Zapravo vec jesu. Ima ih ovdje koliko hoces.
Eto tako vidis a Bosanci su,po njihovim standardima jos nepozheljniji..
Valjda zbog onih 40tak % koji su "roll-free"
Old 05-10-2004, 14:36   #13
Bella
Princeza

Bella's Avatar

Quote:
Rumunija jeste fukarskija od BiH,otidji fino pa vidi koliko je 10KM tamo i kako su svi "zadovoljni,nasmijani i sretni" jer vozaju mercedese i idu svakog ljeta na Seychelle na odmor..
I nije bas tako. Znam ja dobar dio njih. Cijene namirnica su slicne kao i u Bosni. A recimo IT je bolje placen nego kod nas.
I zaviri malo u www.odci.gov/cia/publications/factbook/geos/bk.html. Pogledaj nezaposlenost i GDP per capita nas i Rumunije.

Last edited by Bella : 05-10-2004 at 14:42.
Old 05-10-2004, 14:40   #14
nera
...

nera's Avatar

protiv.
razlog:mislim da je mom ljubimcu sasvim dovoljno da se pri prelasku neke granice pokaze pedigre i knjizica vakcinacije.
e samo mi jos cip fali!!!!
nera is offline   Reply With Quote
Old 05-10-2004, 14:40   #15
Rika
Registered User

Rika's Avatar

Quote:
I nije bas tako. Znam ja dobar dio njih. Cijene namirnica su slicne kao i u Bosni. A recimo IT je bolje placen nego kod nas.
I zaviri malo u www.odci.gov/cia/publications/factbook/index.html[/color]]CIA fact book. Pogledaj nezaposlenost i GDP per capita nas i Rumunije.
IT bolje placen nego kod nas jer se iz iz IStocne Evrope (Slovacka,Madjarska) seli u jos istocniju (Rumunija,Bugarska)..
Meni je jaran bio prije par mjeseci i to u Bucurestu,kazhe sada mu i Zenica izgleda ko Beverly Hills
Old 05-10-2004, 14:41   #16
Rika
Registered User

Rika's Avatar

Quote:
Originally Posted by nera
protiv.
razlog:mislim da je mom ljubimcu sasvim dovoljno da se pri prelasku neke granice pokaze pedigre i knjizica vakcinacije.
e samo mi jos cip fali!!!!
Jeste i onda na granici mu procure baterije
Old 05-10-2004, 14:43   #17
Bella
Princeza

Bella's Avatar

Quote:
Meni je jaran bio prije par mjeseci i to u Bucurestu,kazhe sada mu i Zenica izgleda ko Beverly Hills
Tacno je to. Ali oni na papiru stoje bolje. Onako kako ti kazes...ulaz-izlaz-saldo.
Old 05-10-2004, 15:20   #18
Vodeni_Zeko
Arsuz-Belajsuz

Vodeni_Zeko's Avatar

Koliko se sjecam prema izjavama bh politicara (citaj palamuda) razlog viznom rezimu je nepostojanje jedinstvenih dokumenata u nasoj drzavi. Zamjena dokumenata preko CIPSa je pri kraju ali EU jos nesto razvlaci. U prilici su da zakeraju pa nas malo da prostite...Nedavno po novinama bilo rasprava o viznom rezimu i garantujem BH pasos nije sporan, mada su slike uradjene preko nekog low cost buble jeta. Pocesmo offtopicit...
Elem vec sam spominjo da je Malezija pasos, licnu, vozacku, zdravstvenu integrisala u 1 dokument s chipom u sebi. Ne znam imaju li kakvih problema, kakva je sigurnost i sl.
Sto se tice uzorka zjenice i DNK to je pravo bezze, narusavanje privatnosti. Dokument sluzi kao indetifikacijsko sredstvo, a ne sredstvo za pracenje.
Nera mislim da ce uskoro vaziti, ako vec nije tako, da psi samo s pasosom(chipom) mogu u EU.
Vodeni_Zeko is offline   Reply With Quote
Old 05-10-2004, 16:17   #19
luna
Registered User

ma meni svejedno

u kanadi moras imati garantora za pasos ( nekog ko ima neko zanimanje tipa inzinjer, doktor, pastor - znaci da je na neki nacin sertifikovan), a sad su kao poostrili, pa moras jos dodati nekoga ko te poznaje 2 godine a nije ti rodbina

kao da je ovo sve tesko falsifikovati

radje bih im dala otisak cega god hoce i zavrsila s tim, a ne ovako da svakih pet godina moram hodati uonaokolo trazeci od ljudi da se potpisuju na slike i formulare, pa ako se zeznu - jovo nanovo

sve se moze zloupotrijebiti ( ovaj trenutni sistem se definitivno zloupotrebljava) i sve se moze falsifikovati, ali drzave ipak rade na postotke - a ipak je teze falsifikovati komplikovanije od jednostavnijih pasosa - barem obicnim kriminalcima, ne pricamo o drzavnim spijunima

sto se tice velikog brata - pored celularnih telefona, kartica i svega cime svakodnevno ostavljam trag za sobom - nesto ne mislim da cemo po tom pitanju ici unazad. mogucnosti koje tehnologija pruza ce biti koristene, pitanje je samo da li prije ili kasnije. vremenom cemo se svi, jednostavno, navici ( kao sto je kod nas bilo normalno sa 16 godina dati otisak prsta za licnu kartu, a ovdje se svi zgrazavaju nad tom mogucnoscu)
Old 05-10-2004, 16:19   #20
Neyne
Faithless

Neyne's Avatar

koja je razlika izmedju normalnog pasosa i biometrickog pasosa na polju gradjanskih prava ? Koliko sam ja shvatio, fazon biometrije je otezavanje falsikovanja, a koristio bi se isto onako kao sto se koristi i normalan pasos. Jedina stvar koja ti moze ograniciti gradjanske slobode je ako time mogu da o tebi prikupiti vise podataka nego sto imaju trenutno, a je ne vidim kako se to omogucava biometrijom.

Kod nas se na aerodromu vec odavno moze preci granica (za vlasnike izraelskog pasosa) putem otiska dlana. Prijavis se kode tete na standu, dobijes karticu, dodjes na aparat, provuces je i postavis ruku, ono pregleda i pusti te da prodjes. Ne cekam vise u redu, sve je puno lakse i brze. Nivo "ugrozavanja" licnih sloboda je potpuno isti. Svejedno je da li ti izlazak registruje covjek koji te upise u kompjuter ili masina koja te prepozna po kombinaciji kartica-otisak dlana i registruje tvoj izlazak iz zemlje.
Old 05-10-2004, 16:34   #21
luna
Registered User

Quote:
Originally Posted by Neyne
Kod nas se na aerodromu vec odavno moze preci granica (za vlasnike izraelskog pasosa) putem otiska dlana. Prijavis se kode tete na standu, dobijes karticu, dodjes na aparat, provuces je i postavis ruku, ono pregleda i pusti te da prodjes. Ne cekam vise u redu, sve je puno lakse i brze. Nivo "ugrozavanja" licnih sloboda je potpuno isti. Svejedno je da li ti izlazak registruje covjek koji te upise u kompjuter ili masina koja te prepozna po kombinaciji kartica-otisak dlana i registruje tvoj izlazak iz zemlje.
ovo se koristi i ovdje, kada kroz NAFTA-u radis u americi a zivis u kanadi, mozes da dobijes karticu za prelazak granice, dakle ne ides na normalnu pasosku kontrolu ( koja ponedeljkom ujutro zna trajati po sat- sat i po, jer gomila ljudi iz toronta putuje za usa). moras imati kanadski pasos i jednu od viza koje se dobijaju kroz nafta-u. mada, koliko znam, ima samo na aerodromima.
Old 05-10-2004, 16:36   #22
luna
Registered User

Quote:
Originally Posted by Neyne
koja je razlika izmedju normalnog pasosa i biometrickog pasosa na polju gradjanskih prava ?
pa fazon je sto negdje mora postojati baza sa tvojim biometrijskim podacima, koliko sam ja skontala
to se onda moze zloupotrijebiti u neke druge svrhe, kao sto se i sve ostalo moze zloupotrijebiti
Old 05-10-2004, 19:38   #23
Angel
Graditelj Dzamija

Ja komplikacija.
Kod nas te niko nista ne pita ni kad izlazis ni kad ulazis.
Samo prodjes. I onda si welcome.
Old 05-10-2004, 19:39   #24
Bella
Princeza

Bella's Avatar

Angel, promijenice se uskoro.
http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/1833939.stm (Ovo je staro, ali vec od kad ima govora)
http://www.thisistravel.co.uk/travel...ticle_id=40701
http://www.theage.com.au/articles/20...&oneclick=true
Old 05-10-2004, 19:49   #25
luna
Registered User

jesu li bosanski pasosi machine readable? i kanadjani po konzulatima izdaju pasose koji nisu machine readable

mada, to je tacno - ako imas machine readable pasos to je samo po sebi vec dovoljna zastita - nista losija od toga da jos imas i otisak prstiju na pasosu

trosak ce definitivno igrati ulogu - glupo je davati pare za tehnologiju koja ti nece puno pomoci. ovdje su odustali od stavljanja slike na zdravstvene kartice jer je preskupo - moras svakih 5 godina da obnavljas karticu. znaci da im je fraud manji trosak od izdavanja kartica
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules